Kako postavka seta utiče na sviranje i tehniku

Podelite saznanja, iskustva, ideju, dajte savet, ili ga potražite...

Moderator: Supermoderatori

Post Reply
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Kako postavka seta utiče na sviranje i tehniku

Post by Woody » July 30th, 2012, 5:02 pm

Možemo malo da prodiskutujemo kako mala pomeranja delova bubnja mogu da unaprede ili unazade sviranje.

Mnogi parametri mogu da utiču na osećaj, tehniku, čak i kreativnost! Svako od nas je navikao na određenu visinu sedenja, ugao pod kojim je doboš ili činela, visina tomova i raspored činela oko seta, a svaka promena nam se čini kao smetnja bar u prvo vreme. Ja sam već nekoliko puta tokom godina menjao raspored delova seta. Visina sedenja i doboša udaljenost basa od stolice kao i razmak između leve i desne pedale (hh i kik) su rasli iako ja nisam :) Još uvek primećujem razliku u udobnosti pri sviranju kada natenane namestim set i kada na brzinu sklepam sve jer smo u nekom kašjnenju, praktično svaki centimetar pomeranja menja pristupačnost elementa i udobnost u sviranju!

Trenutno sedim tako da mi je butina paralelna sa podom u heel-up poziciji, gornja ivica doboša je nekih 3-4 inča iznad kolena pod blagim uglom, ivica hi-hata jedva prelazi ivicu doboša (možda par centimetara) i viša je od doboša jedno 15-tak cm, a tomovi su nisko, skoro paralelni sa dobošem. Floor je u istoj ravni sa dobošem blago nagnut ka meni, a činele dosta visoko, u liniji očiju. Sve je postavljeno tako da pri udarcu, završna pozicija palice bude paralelna sa podom (ili što bliže tome)

Kako se nosite sa naučenim i "pravilnim" postavljanjem seta? Kakva postavka vam najviše pruža lakoće i podstiče na kreativno orkestriranje preko bubnjeva i da li ste promenom pozicije nekog elementa dobili bolje uslove za sviranje?
The Sea, The Sea
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Kako postavka seta utiče na sviranje i tehniku

Post by downbeat » July 30th, 2012, 5:31 pm

Ja nemam nekakvu definisanu postavku komponenti, svako malo nesto promjenim, obrnem.. zamjenim poziciju tomova (veci pa manji i obratno)... a pogotovo eksperimentisem sa visinom cinela i Hi-Hatom.
Trenutno su u nekoj visini ramena, mozda malo vise... nekad jedan crash ide malo vise u visinu u odnosu na drugi i treci.. china na lijevu, pa na desnu stranu.. nekad ispred mene da stoji itd.. itd..
Dobos potpuno ravan, malo iznad koljena..dok sviram da mi palica stalno udara i obruc.. tj. rimshot.
Tomovi malo iznad dobosa.. nekih 10tak cm i blago nagnuti... da mogu i tu zajedno da lupim obruc.. :) ..floor tom u visini dobosa...

U principu, kontam da treba uvijek malo da se eksperimentise sa tim stvarima.. naravno, da se nadje nekakva pozicija koja je uvijek tu, ali opet da se nesto malo promijeni.. kontam da dobijes neke druge "mogucnosti".. a i na kraju krajeva, moze biti zanimljivije.
User avatar
Mare
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 764
Joined: January 13th, 2008, 10:51 am
Location: Austrija
Contact:

Re: Kako postavka seta utiče na sviranje i tehniku

Post by Mare » July 30th, 2012, 8:38 pm

Kod mene je postavka ista zadnjih 15 godina. Dođu promene tu i tamo, ako se doda/oduzme neka komponenta. Da ne zaboravim, ne držim sve setove isto jer nisu svi isti, mislim na veličinu i sastav komponenti. Na početku sam dosta eksperimentisao ali sam našao svou postavku iz koje mogu da izvučem svirački maksimum. U svakom slučaju treba se potruditi i naći poziciju komponenti koja najviše odgovara jer s tim se može unaprediti sviranje. Jeste smorno u početku ali vredi. Kao što reče Weckl u jednoj od svojih škola: "Nemojte postaviti na pr. činelu tako i tako jer izgleda cool već je postavite da vam najviše odgovara i da u toj poziciji možete da izvučete svoj muzički maksimum".
Ja nisam bubnjar, ja sam činelista
Dok ne probam lava, za mene je svinja kralj životinja
Svi instrumenti imaju dušu, samo bubanj ima muda
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Kako postavka seta utiče na sviranje i tehniku

Post by RLRRLRLL » July 31st, 2012, 3:09 am

dobro posravljen bubanj omogucava sviracu da svira lagodno i da mu svaki pokret bude refleksan tj da i zatvorenih ociju tacno zna gde se sta nalazi. samim tim i pokrete koje izvodi su tacni ili ne, pa ako to ima veze za tehnilom onda svako da utice....
Art, action, reincarnation...
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Kako postavka seta utiče na sviranje i tehniku

Post by Woody » July 31st, 2012, 11:36 am

M-a-r-e wrote:Kao što reče Weckl u jednoj od svojih škola: "Nemojte postaviti na pr. činelu tako i tako jer izgleda cool već je postavite da vam najviše odgovara i da u toj poziciji možete da izvučete svoj muzički maksimum".
Odličan citat! Nisam siguran koliko bubnjari uopšte razmišljaju o ovim stvarima, a koliko postavljaju set po inerciji. Dosta nas je u početku sviralo na tuđim bubnjevima ili u nekim studijima za vežbu, pa se automatski navikli na tuđu postavku. Dobro je kad u nekom momentu skontaš da ti treba nešto sasvim drugačije da bi svirao kako treba, a i što kaže mare, da postaviš set svaki put prema potrebi i prema elementima koje koristiš!
The Sea, The Sea
User avatar
issuxx
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 628
Joined: July 12th, 2009, 1:23 am
Moj Bubanj: Pearl rhythm traveller
Moji bendovi: PSYRATS & Rapid Force
Inspiracija: colaiuta, pridgen, igor malesevic
Location: Beograd
Contact:

Re: Kako postavka seta utiče na sviranje i tehniku

Post by issuxx » July 31st, 2012, 2:01 pm

Pa, da se slozim sa svima, primetio sam da motivisanije i inspirativnije sviram kada mi je udobno na bubnjevima. Kada nije moj setup, nekako mozak mi radi ogranicenije, vise koncentracije ide na usvajanje novih pozicija tj. percepciju, pa mi onda manjkaju "kreativni ispadi" koji su karakteristicni za moj neki stil sviranja. Kada ja namestim sve, onda je mnogo lakse, barem meni... A kako drugacije? :)
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Kako postavka seta utiče na sviranje i tehniku

Post by Woody » July 31st, 2012, 9:16 pm

issuxx wrote:Kada ja namestim sve, onda je mnogo lakse, barem meni... A kako drugacije? :)
Ma, naravno, to se podrazumeva! Ja pričam o tome da sami svesno nameštamo bubanj po navici, a ne onako kako nam zaista odgovara tj. ne znamo šta nam odgovara! Ja sam dugo svirao bubanj namešten "kako god", u zabludi da mi je svejedno i da mogu da sviram na bilo čemu, a da sam jednako dobar :blush: Čak i kad sam kupio svoj prvi set, dugo nisam znao koliko je ustvari bitno da eksperimentišem sa postavkom i koliko novih mogućnosti otvaram samo pomeranjem elemenata. Evo nečeg što je meni pomoglo da prilagodim postavku seta; sedneš na stolicu (bubnjarsku) i uzmeš palice pa lepo sviraš neku pesmu ili štagod, ali po vazduhu. Zapamtiš gde je šta "stajalo" i gledaš da tako postaviš prave elemente! Možda zvuči smešno, ali meni je pomoglo!
The Sea, The Sea
User avatar
Mare
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 764
Joined: January 13th, 2008, 10:51 am
Location: Austrija
Contact:

Re: Kako postavka seta utiče na sviranje i tehniku

Post by Mare » July 31st, 2012, 11:47 pm

Da se nadovežem na kolegin post. Prvo treba početi sa nogama, tj. dinstancom stolice u odnosu na pedale. Podesiti visinu stolice na poziciju u kojoj noge mogu najbolje da rade, zatim doboš, hi-hat, tomove, indijanere, činele i ostale zajebancije u zavisnosti koliko komponenti treba.
Takođe da napomenem da je hardware jako bitan. Da pojasnim, kada sviram manji set, tu su u opticaju klasični stalci tj. hardware ali kad sviram moj veći (nazovimo ga tako) standardni set onda rampa igra glavnu ulogu jer sve kačim na nju. Razlog toga je što ne mogu da se pohvalim svojom skromnom visinom tako da, kada sviram duplu bas pedalu, ni jedan stalak za doboš (sa nožicama mislim) mi ne završava posao jer kada je klasičan stalak tu onda bih morao da idem na časove baleta ili da se obratim Van Damu :), a za sviranje hi-hata moram da se okrećem jer ode skoro odpozadi :).
Takođe mi ne odgovara rastojanje tomova i bas pedale kada su tomovi "klasično zakačeni na bas bubanj. To je još jedan od mnogih razloga zašto uglavnom koristim rampu. Nerviraju me i nožice od stalaka (pogotovo kada se tu nađu i pecaljke za mikrofone) jer sam ranije sa mukom podešavao činele. Naravno, ako se u setu ima pet-šest činela to i nije neki problem ali ako imate 12-13 onda jeste. Sve u svemu, da se ponovim da podešavanje seta može da vam dosta poboljša i olakša sviranje.
Ja nisam bubnjar, ja sam činelista
Dok ne probam lava, za mene je svinja kralj životinja
Svi instrumenti imaju dušu, samo bubanj ima muda
User avatar
Goatbeard
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1121
Joined: April 26th, 2009, 12:04 am
Inspiracija: Tony Checkers & many more

Re: Kako postavka seta utiče na sviranje i tehniku

Post by Goatbeard » August 1st, 2012, 3:30 pm

Sve ok dokle god set podesavate prema svom ukusu i potrebama. A raspored se menja sa godinama,sasvim prirodna stvar. Vec 3-4 godine kompletan set je blago nagnut ka meni,uglovi nagiba su isti kod tomova, dobosa i cinela. Tomovima su zamenjene pozicije - prvo 13 pa 12 ide desno,kao deo terapije odvikavanja sviranja 'mitraljez' fillova :heavy: i zbog (po mom ukusu) zanimljivije dinamike sviranja triolskih fora po tomovima. U kombinaciji sa rajdom desno koji je za 2-3 cm vise podignut od manjeg toma,masnim kresom iznad njega i brzim/manjim izmedju hata i prvog toma,skoro idealno za moj ukus/potrebe.
.--. --- - .--. .. ...
lolekovin1991
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2884
Joined: May 14th, 2009, 1:28 am
Inspiracija: ...

Re: Kako postavka seta utiče na sviranje i tehniku

Post by lolekovin1991 » January 21st, 2015, 8:03 pm

User avatar
Niki67
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 2910
Joined: September 15th, 2008, 10:51 pm
Moj Bubanj: Yamaha Recording Custom

Re: Kako postavka seta utiče na sviranje i tehniku

Post by Niki67 » January 21st, 2015, 8:23 pm

Tema premestena!
Post Reply