stimovanje

Podelite saznanja, iskustva, ideju, dajte savet, ili ga potražite...

Moderator: Supermoderatori

DinoSonor2007
Dobošar
Dobošar
Posts: 37
Joined: December 8th, 2013, 11:49 am
Moj Bubanj: Sonor 2007
Moji bendovi: Nemam
Inspiracija: Joey jordison

Re: Stimanje

Post by DinoSonor2007 » December 8th, 2013, 7:48 pm

sta ne valja?
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Stimanje

Post by downbeat » December 8th, 2013, 8:57 pm

Gledaj...
Naravno da nećeš moći da dobiješ tu neku masnoću, tipičnu za rokerski bubanj, iz razloga što ti trebaju veći tomovi. recimo 12",13-14", 16".. a kod tebe je 10-12-14..
A prva stvar koja ne valja jeste da ti je 12" tom, naštimanija više od 10".. desetka ti ima niži štim od dvaneske.. osim ako ti želiš da to tako bude. :)

i još jedna stvar... kontam da će te to malo više zadovoljiti.
Otpusti malo donje opne.. daj malo više trajanja..
Možda znaš, a možda ne... gornja opna je ton, a donja trajanje tog tona...
Pokušaj malo da spustiš štim/ton, tj. da opustiš opne...možda te to zadovolji...

baj d vej.. simpatičan ti je taj slonić na zidu. :)
DinoSonor2007
Dobošar
Dobošar
Posts: 37
Joined: December 8th, 2013, 11:49 am
Moj Bubanj: Sonor 2007
Moji bendovi: Nemam
Inspiracija: Joey jordison

Re: Stimanje

Post by DinoSonor2007 » December 8th, 2013, 9:30 pm

aha,hvala ti a mozda za koju godinu kupim malo bolji bubanj razmisljam o onome kao sto ima momak iz opce opasnosti :)
DinoSonor2007
Dobošar
Dobošar
Posts: 37
Joined: December 8th, 2013, 11:49 am
Moj Bubanj: Sonor 2007
Moji bendovi: Nemam
Inspiracija: Joey jordison

Re: Stimanje

Post by DinoSonor2007 » December 8th, 2013, 9:50 pm

downbeat mozes mi rec kak se zoves na facebooku da se malo dopisujemo
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Stimanje

Post by downbeat » December 8th, 2013, 10:20 pm

Ne koristim FB..tj. imao i ugasio.
User avatar
Niki67
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 2910
Joined: September 15th, 2008, 10:51 pm
Moj Bubanj: Yamaha Recording Custom

Re: Stimanje

Post by Niki67 » December 9th, 2013, 12:47 am

DinoSonor2007 wrote:downbeat mozes mi rec kak se zoves na facebooku da se malo dopisujemo

DinoSonor2007 citaj PP-e da se ja i ti ne bi dopisivali :)
lolekovin1991
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2884
Joined: May 14th, 2009, 1:28 am
Inspiracija: ...

Re: Stimanje

Post by lolekovin1991 » December 12th, 2014, 3:22 pm

Koliko ima ovde Novosađana i kakvi ste sa štimanjem bubnja?
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Stimanje

Post by downbeat » December 12th, 2014, 4:41 pm

Šta je za reć'? :)

..mislim, znaš da nisam iz NS, ali me zanima u čemu je problem :D
lolekovin1991
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2884
Joined: May 14th, 2009, 1:28 am
Inspiracija: ...

Re: Stimanje

Post by lolekovin1991 » December 12th, 2014, 4:48 pm

Problem je u tome što ne znam da naštimam bubanj! :D
Nisam imao ranije prilike, a ni uslova da se igram sa tim, a sada hoću da uzmem nove opne za tom i floor tom, i gornje i donje, pa da sredim malo bubanj.
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Stimanje

Post by downbeat » December 12th, 2014, 5:08 pm

Trebaš samo da se igraš..
Može tebi neko objasniti šta god želi, dok ti to ne čuješ i sam ne skontaš ništa od toga nema.
..ja sam krenuo prvo sa ftomom.. reko, to kad izvalim, ostalo je lako.

Znaš i sam koja opna za šta služi, i koju ulogu ima..
Totalno rastaviš tom i jednu po jednu stavljaš.. Govore da donja ide prva, ne znam zašto, ali uzmi taj redoslijed... i diži tuning malo po malo i gledaj šta se dešava. To je najbolje.
..kad dođeš do nekog štima koji se tebi dopada i kad ga dovedeš u red, onda opet sve ponovo.. :)
..mic po mic..
..jako je bitno da napraviš ravnomjernu tenziju vijaka.. da svaki bude otprilike isti. Ako imaš zujanje, nešto što ti kvari ton, čekiraj vijke.. traži onaj najopušteniji. i lickaj ključićem.
..i samo obraćaj pažnju šta se dešava.

Ako namještiš dobar ton, ali kao da čuješ neki "disbalans" u zvuku (kao da čuješ 2 zvuka, jedan dobar i jedan gadan), čekiraj donju opnu.. opusti je skroz i polako diži. Malo po malo... bez onog: pola kruga zavrneš itd.
Jako je bitno da se igraš, istražuješ.
Tako, dva dana.. onda odmori 1 dan.. da se uho odmori.. :D

..znaš i sam da ako želiš maksimalan sustain, obe opne u isti tuning.
To je lijepota za čuti, ali mikrofon pizdi od toga.. jebi ga, mikrofon to sve čuje drugačije.
..i obraćaj pažnju i osluškuj obe opne, da sebi napraviš razliku u glavi i u buduće da kad nešto čuješ, odmah znaš na šta treba da ideš.
I naravno, jednoslojne i dvoslojne.. različita priča. Jednoslojne teška borba.. pogotovo sa ftomom.
User avatar
Ghostnote
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 586
Joined: October 27th, 2007, 10:35 pm
Moj Bubanj: Sonor, Paiste, Remo, Gibraltar, Vic Firth

Re: Stimanje

Post by Ghostnote » December 12th, 2014, 5:40 pm

Treba imati vremena i strpljenja, pa ako treba 10 puta (svaki dan po jednom) skinuti sve opne i ponovo štimati i eksperimentisati. Jer u stvari tako se uči i stiče iskustvo i tu pronađeš ono što ti naviše odgovara i zapamtiš za ubuduće. Što više štimanja odradiš, sve si bolji, kao i u svim oblastima. Ja se nisam 100 posto oslanjao na savete sa interneta. Prihvatio sam samo one koje su meni pomogli. Nisam ni ja baš neki ekspert ali sigurno sam napredovao u odnosu na pre par godina. A ima još mnogo toga da učim.

Probaj da prvo naštimuješ sve 3 donje opne, da bi im lakše odredio zvučno rastojanje. Jer, na primer, nema smisla da ti na 10 i 12 donje isto zvuče. Gornja ti daje početni ton, a donja opna krajnji ton. Posle štimuješ gornje počevši od indijanera (ili 14 timpana). Većina bubnjara preferira da donje imaju viši štim od gornjih da ne bi mnogo vibrirale. Ali recimo John Good iz DW-a i činimi se Jared Falk, donje opne ostavljaju u nižem štimu. Znači da je sve stvar ukusa
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Stimanje

Post by downbeat » December 12th, 2014, 5:50 pm

Naravno, sve je to na kraju stvar ukusa. Generalno, meni kad je to neko objašnjavao, svako ima neku svoju fintu. Tako da, najbolje je samo da čačkaš.
Imam drugara koji kad štima snare, donju opnu štima opuštenije od gornje opne i to poprilično opuštenije.. znači, totalno drugačije od većine. Ali sa mrežicom radi kontrolu.. ima neku svoju fintu.. Jako čudno uštima snare. Ali jako dobro zvuči isti.. Dosta upečatljivo zvuči.
User avatar
Niki67
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 2910
Joined: September 15th, 2008, 10:51 pm
Moj Bubanj: Yamaha Recording Custom

Re: Stimanje

Post by Niki67 » December 12th, 2014, 6:45 pm

Dobio si odgovor bas kako treba (po merni).Svaka cast momci. :)
Vidis i sam iz ovoga da iskustvo ima presudnu ulogu ma koliko da si dobar u tome.Uvek postoji nadogradnja.
Ja zato necu da pametujem ali bih ti napomenuo da je najvaznije od svega da prvo rascistis sam sa sobom sta ti zelis od bubnja odnosno kako zelis da se cuje i naravno da shvatis situaciju sta imas ispred sebe i da ne trazis nemoguce.
Ne mozes traziti nesto sto sam instrument ne moze da ti priusti a da bi ustanovio njegove mogucnosti moras se baciti na posao kao sto rekose u prethodnim postovima.
Sve je stvar ukusa, i potrebe.Ulaganje i novac svakako ali dzaba ti sve ako iz toga ne izvadis maximum.
Bacaj se na posao i bez razocarenja jer stimovanje i ozvucavanje naseg instrumenta je prava nauka u to sam siguran.


Spojio sam 2 identicne teme prelistaj sve stranice mozda ti nesto bude od koristi.
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Stimanje

Post by downbeat » December 12th, 2014, 6:58 pm

Niki67 wrote:... najvaznije od svega da prvo rascistis sam sa sobom sta ti zelis od bubnja odnosno kako zelis da se cuje i naravno da shvatis situaciju sta imas ispred sebe i da ne trazis nemoguce.
Ne mozes traziti nesto sto sam instrument ne moze da ti priusti a da bi ustanovio njegove mogucnosti moras se baciti na posao kao sto rekose u prethodnim postovima. Bacaj se na posao i bez razocarenja jer stimovanje i ozvucavanje naseg instrumenta je prava nauka u to sam siguran...
..upravo! vratio sam se da to napišem, ali Niki je to fino napisao.
Sonor 507 (npr) ne može da zvuči kao Delight, ali može dobro da se uštima.. Samo ako znaš šta treba da radiš i kako to da radiš.
Najlakše je nalijepiti traku na opnu ili staviti onaj prsten.. (ok, kapiram da se to nekom sviđa).
lolekovin1991
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2884
Joined: May 14th, 2009, 1:28 am
Inspiracija: ...

Re: stimovanje

Post by lolekovin1991 » December 12th, 2014, 7:28 pm

Hvala, ljudi. :)

Planiram u ponedeljak da uzmem ambasadore i emperore za 12" i 16" (16" ambasador sam već uzeo, ovo ću u ponedeljak), pa ću se igrati onoliko koliko mi dozvole ovi u studentskom domu. :)
Što se tiče štimanja, znam te neke osnovne tj. uobičajne fazone štimanja, da je donja zategnutija od gornje itd, samo nisam imao prilike da se igram sa tim, a pošto sam sa vremenom u škripcu, mislio sam da zajedno sa nekim kolegom odradim to za početak, pa bih se posle igrao sam sa tim, ali ću uzeti sam da se zezam sa tim čim stignu opne.

I ove čivije na stage custom advantage nouveau umeju da zadaju glavobolju. Imam problem sa 2-3 čivije na dobošu (one koje su najbliže mestima na kojima sviram rimshot)... raštimam doboš 1-2 puta u toku svirke, pa se i sa tim cimam.
Pravo i trajno rešenje je da se menja bubanj i da se uzme nešto kvalitetnije, a do tad moram da nađem neko drugo rešenje za ovo
Post Reply