Kako postavljate svoj set?

Anegdote i doživljaji sa svirki, priče o bendovima, sadašnjim, budućim projektima kao i sve ostale drums/drummers related teme

Moderator: Supermoderatori

Post Reply
User avatar
issuxx
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 628
Joined: July 12th, 2009, 1:23 am
Moj Bubanj: Pearl rhythm traveller
Moji bendovi: PSYRATS & Rapid Force
Inspiracija: colaiuta, pridgen, igor malesevic
Location: Beograd
Contact:

Re: Kako postavljate rajd činelu?

Post by issuxx » April 2nd, 2010, 2:15 am

omen.buksa wrote:Vinnie Koji-luta ima najbolju poziciju ride-a
ahahahahaha super, koji luta ahaha, on ima sve najbolje, pocevsi od mozga :)
User avatar
omen.buksa
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 632
Joined: September 23rd, 2009, 10:59 pm
Moj Bubanj: Pearl, Sabian
Moji bendovi: Ugovor S Vragom
Inspiracija: Vinnie Paul,Mike Portnoy,Gavin Harrison
Location: Sisak,HR

Re: Kako postavljate rajd činelu?

Post by omen.buksa » April 2nd, 2010, 12:14 pm

ma da da, vidio sam ga neki dan, bio tu kod mene u Hrvatskoj u Vinkovcima tezgu svirao xD
Biti ili ne biti....PITI! : DD
User avatar
Mzungu
Voljan da vežba
Voljan da vežba
Posts: 267
Joined: February 27th, 2010, 1:23 pm
Moj Bubanj: Tama superstar custom,Anatolian
Inspiracija: Antonio Sanchez,Dave Weckl,Jeff Porcaro,Simon Philips

Re: Kako postavljate rajd činelu?

Post by Mzungu » April 2nd, 2010, 12:19 pm

Matija,respect za prvi post,jako lepa lekcija.Sto se mene tice,rajd mi je u visini ramena,blago nakosen.Nikad nisam probao da sviram sa drugacijom postavkom,jer mi je ovo neki optimalan polozaj i ne "umara" mi se rame.
Who dares,wins!
User avatar
Cheloo
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 327
Joined: January 10th, 2009, 12:28 am

Re: Kako postavljate rajd činelu?

Post by Cheloo » April 2nd, 2010, 11:55 pm

Moj ride pokriva samo mali deo drugog toma, naravno ukosen u odnosu na horizont (jasno vam je na kojoj je visini iz ovoga)...na taj nacin imam bolji pristup cineli i vise koristim prste prilikom pikanja iste, sto je za moju voznju po ride-u od velikog znacaja...
Matijine 'sitnice' o kojima pise su krucijalne stvari u drummingu...zbog toga i volim da citam njegove postove :chears:
User avatar
Matija
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2292
Joined: February 27th, 2008, 5:06 pm
Moj Bubanj: Mapex Drums, Anatolian Cymbals
Moji bendovi: Consecration, Feud
Inspiracija: Vinnie Colaiuta, Terry Bozzio
Location: Beograd, Vračar
Contact:

Re: Kako postavljate rajd činelu?

Post by Matija » April 3rd, 2010, 2:14 am

hvala svima na paznji! :chears:
hajde onda hotjemo li dalje da razradjujemo temu na ostale komponente ili sta? i ako hotjemo, kako tjemo?

Code: Select all

http://matijaconnoisseur.blogspot.com/
User avatar
Miron
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1398
Joined: January 22nd, 2008, 1:01 pm
Moj Bubanj: Mapex Saturn
Moji bendovi: Straight Ahead
Inspiracija: Steve Gadd, Vinnie Colaiuta, Jeff Porcaro
Location: Belgrade

Re: Kako postavljate rajd činelu?

Post by Miron » April 3rd, 2010, 2:15 am

Odlicna tema. Mislim da je polozaj ride cinele, pored polozaja dobosa i hi-hata najbitniji za adekvatan "anatomski ispravan" polozaj tela, i naravno muzikalnost. Vinnijev polozaj ride, naravno ovaj skoriji (jer prisetimo se da je nekoc imao ipak malo previsoko postavljen ride) je i po mom misljenju optimalan. Gadd, Chambers, Weckl (ranije), Gary Novak takodje furaju ovaj fazon. Cini mi se da je ovaj polozaj zgodan za sviranje tisih i dovoljno glasnih varjnati, za sviranje swinga i "zahtevnijih" ride paterna kao i za najbocinije "cigla-malter" sviranje. Ja moram priznati da jos uvek trazim savrsen polozaj u okviru ove postavke, koju inace furam od samog starta. Jos uvek nisam pronasao savrsen odnos izmedju visine rajda, njene nakrivljenosti i preseka sa drugim tomom, koga ne bi trebalo da buede, ali zapazio sam da se s vremena na vreme i kod vinija javlja taj "problem". U slucaju postavke 10, 12, 14, (16) mislim da nema dileme oko pozicije rajda. Medjutim, dodavanje dotanog toma u polozaj ispred bubnjara (dakle 8 ili recimo 13) dodatno komplikuje ovu situaciju. Mislim da je zbog toga kod Chambersa i Gavina rajd malo pomeren u desno. U slucaju open hand svirke, zaista je idealno mesto da ride stoji tamo gde ga Cobham postavlja. Phillips i Carter mi imaju malo previse podignut i vertikalan polozaja.
Na ovoj slici rajd sam postavio oprilike kako ga ise manje i danas sviram, mada kazem jos uvek trazim taj optimalan polozaj....
Matija rispekt za temu i postove!
p.s. rajd mi je trenutno malo vise na desno i od mene (tako da ima manje kotakta sa 12icom), ako sam dobro recima objasnio...nikad mi nije islo to prostorno izrazavanje :thumbsup:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Matija
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2292
Joined: February 27th, 2008, 5:06 pm
Moj Bubanj: Mapex Drums, Anatolian Cymbals
Moji bendovi: Consecration, Feud
Inspiracija: Vinnie Colaiuta, Terry Bozzio
Location: Beograd, Vračar
Contact:

Re: Kako postavljate rajd činelu?

Post by Matija » April 3rd, 2010, 1:07 pm

to je to, mirone. :chears:

Code: Select all

http://matijaconnoisseur.blogspot.com/
User avatar
issuxx
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 628
Joined: July 12th, 2009, 1:23 am
Moj Bubanj: Pearl rhythm traveller
Moji bendovi: PSYRATS & Rapid Force
Inspiracija: colaiuta, pridgen, igor malesevic
Location: Beograd
Contact:

Re: Kako postavljate rajd činelu?

Post by issuxx » April 3rd, 2010, 1:50 pm

Moram da priznam da mi se tema dopala, odlicna argumentacija, lepi primeri, hvala Matija, hvala drugari. Elem, uticali ste svi da odem u radnju i kupim RAJD. A teo sam chinu. Samo da se zna da slusam drugare i usvajam logicne savete. Rajd sam stavio otprilike kao na miron-ovoj slici, nisam siguram zbog ugla fotke i sirine objektiva koja je tacno visina ali to je otprilike to.
E sada sto se razrade teme na dalje tice, ja imam pitanje koje me dosta smara.

Problem je u tome kad sedam sa seta na set, twin pedala mi drugacije radi i ponekad je jako pogubno, pogotovo za metal. Sta se desava, da li je do zategnutosti opne ili visine batica ili cega, desava se da mi noge nekad prde i flamuju, a nekad je sve ok. Pokusacu da opisem problem kako jedino mogu, na mom 16" kicku (haha), labava koza i zategnuta koza - manje vise svejedno samo se zvuk menja. Kad sednem na 22 kick sa novom opnom sve ode u majcinu. Batici se vracaju neravnomerno, mozda i presporo, federi pedale zategnuti do kraja. A sa druge strane na istom tom kick-u dok je imao staru istrosenu opnu nisam ni osecao taj problem. Dajte malo elaborijajte sta sve pomaze da se izbegnu mehanicki problemi, kad treba neke 16 i 32 da sviram sav se prepadnem. Najvise me smara sto mi se random desava, i nikad ne uspem da zapamtim sta je tu problem. Treba da napomenem, citao sam post o twin pedali by drobac cini mi se, kao i da pedalu uvek postavljam normalno sa razmakom koliko treba dobosu da rasiri nogare na stalk-u, pazim na uglove de su oni homokineticki i sviram sa petom na podu singlove.
User avatar
Matija
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2292
Joined: February 27th, 2008, 5:06 pm
Moj Bubanj: Mapex Drums, Anatolian Cymbals
Moji bendovi: Consecration, Feud
Inspiracija: Vinnie Colaiuta, Terry Bozzio
Location: Beograd, Vračar
Contact:

Re: Kako postavljate rajd činelu?

Post by Matija » April 3rd, 2010, 2:28 pm

koji ride si kupio? drago mi je da sam mozda bar malo bio od pomoci. sto si tice problema sa kickom i twin pedalom, ne znam da li je odgovarajuce mesto diskusije ali urgirace drobac vec na neki nacin ako trujemo temu. elem, po mom iskustvu, kao sto si i sam rekao, imas 16" kick, a kad stavis na 22" ponasa se drugacije. pretpostavljam da si samu pedalu podesio kako ti odgovara, dakle da kazemo da nije u tebi i u pedali problem. ali ako sviras 16 pretpostavljam da su ti batici malo kraci ili malo manje izvuceni da bi udarao u centar ili iole blizu centra. kad se to uporedi sa 22 kickom mozda ne dobijas odgovarajucu amplitudu da bi postigao adekvatnu jacinu i zamah za ipak osetno veci bas bubanj. treba to govedo pokrenuti!
a jos jedna stvar koja moze da bude problem je upravo kao sto si pomenuo - zategnutost koza. ali ne samo koze u koju udaras vec i prednje, ako je ima. ipak ti pokreces dobru kolicinu vazduha u bas bubnju svakim svojim udarcem. e sad, sve zavisi na sta si navikao. mala rupa na prednjoj kozi, veca rupa ili koze uopste nema. sve ce to itekako uticati na ponasanje odbitka pedale pri svirci. gledaj da kompenzujes na tom 22 kicku onako kako si navikao na svom bubnju da sviras. nadam se da je bar malo jasnije... :chears:

Code: Select all

http://matijaconnoisseur.blogspot.com/
lolekovin1991
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2884
Joined: May 14th, 2009, 1:28 am
Inspiracija: ...

Re: Kako postavljate rajd činelu?

Post by lolekovin1991 » April 3rd, 2010, 2:38 pm

Hm, sad sam gledao Rock in Rio, pa me zanima... Sta mislite o poziciji rajda NIcko McBrain-a?
User avatar
Cheloo
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 327
Joined: January 10th, 2009, 12:28 am

Re: Kako postavljate rajd činelu?

Post by Cheloo » April 3rd, 2010, 2:38 pm

To je taj polozaj... ma fotke su zakon nema sta...probao sam i onaj drugi polozaj iznad flor toma na manjoj visini, i dosao do zakljucka da u tom slucaju desna ruka trpi vece opterecenje zbog toga sto je polozaj podlaktice pomeren jos vise u desno i ruka je vise ispruzena (manje savijena u laktu)...vrlo brzo osetim zatezanje tricepsa i tenziju...dok u ovom drugom slucaju imam bolji pristup, a ruka zauzima takav polozaj da pored prstiju i rucnog zgloba dosta koristim i podlakticu i mnoogo mi je lakse da 'vozim' ride...
User avatar
issuxx
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 628
Joined: July 12th, 2009, 1:23 am
Moj Bubanj: Pearl rhythm traveller
Moji bendovi: PSYRATS & Rapid Force
Inspiracija: colaiuta, pridgen, igor malesevic
Location: Beograd
Contact:

Re: Kako postavljate rajd činelu?

Post by issuxx » April 3rd, 2010, 2:44 pm

Rajd sam uzo shodno budzetu, nije neki, al je moj pa-iste 201 20", Na mom kick-u je mala rupa na prednjoj kozi, a problem se pojavio na 22 sa normalnom rupom napred, da kazemo standardnoj i bila je druga twin pedala ali skroz ispravna. Da li je moguce, da meni ustvari smeta rebound batica, sve mi se cini da je to, mozda i gresim. Rajd sam postavio otprilike ovako poucen zakljuckom ove teme:
Image
User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Re: Kako postavljate rajd činelu?

Post by Drobac » April 3rd, 2010, 3:26 pm

issuxx wrote:bila je druga twin pedala
Eto ti odgovora.

Izmenio sam naziv teme, pisaćemo ovde o postavci celokupnog seta. ;)
Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
User avatar
Matija
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2292
Joined: February 27th, 2008, 5:06 pm
Moj Bubanj: Mapex Drums, Anatolian Cymbals
Moji bendovi: Consecration, Feud
Inspiracija: Vinnie Colaiuta, Terry Bozzio
Location: Beograd, Vračar
Contact:

Re: Kako postavljate svoj set?

Post by Matija » April 3rd, 2010, 3:44 pm

hvala, drobac!

paiste 201 skroz dobro radi za te pare, nemoj da te brine. a rebound batica je upravo uslovljen onim sto sam ti pricao. dakle prvenstveno zategnutost zadnje koze, a odmah zatim zategnutost prednje i velicina rupe na istoj. za polozaj rajda ces videti vec, mislim meni tako najvise odgovara ako pricamo o standardnoj postavci sa jednim ili dva toma. za sve vise od toga se mora korigovati kao sto to radi npr. gavin harrison. da te sluzi rajd uzdravlje!

Code: Select all

http://matijaconnoisseur.blogspot.com/
User avatar
Drobac
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 3950
Joined: October 16th, 2007, 3:25 pm
Moj Bubanj: Sonor drums, Demon Drive pedals
Moji bendovi: Avet
Inspiracija: George Kollias
Location: Ruma

Re: Kako postavljate svoj set?

Post by Drobac » April 3rd, 2010, 3:47 pm

Što se tiče te pedale i odbijanja batova, ja bih prvo probao i jedan i drugi bubanj sa ISTOM pedalom, pa onda video kako ide svirka. Ovako su ti izmenjeni svi parametri i nemaš pojma šta bi mogao da bude uzrok. Naravno da ne rade isto basevi od 16 i 22 (ili više) inča, ali vrlo lako problem može biti nenaviknutost na pedalu.
issuxx wrote: pazim na uglove de su oni homokineticki i sviram sa petom na podu singlove.
Samo mala ispravka, to nisu homokinetički zglobovi. Homokinetički zglob je nešto drugo. ;)
Mi smo stari spid metalci, do kraja ostajemo dosledni svome stilu, nemojte da nam puštate ništa, ako nije tandara, tandara, tupa, tupa, seremo vam se u muziku.
Post Reply