mixer za osvuku

Elektronski bubnjevi, elektronika, ozvučavanje bubnjeva, mikrofoni...

Moderator: Supermoderatori

ivanjelena
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 5
Joined: January 25th, 2014, 11:24 pm
Moj Bubanj: yamaha recordin
Moji bendovi: corona band

mixer za osvuku

Post by ivanjelena » January 26th, 2014, 12:39 am

pozz drugari,interesuje me da li je neko imao iskustva sa mixerom yamaha v01 ili model pre tog yamaha pro mix,jako se dvoumim da li uopste da pedjem na digitaliju s obzirom da sam do sada bio na analogiji sto se tice mixeta,ali sam nedavno bio ozvucen na pro mixu i mnogo mi se svidelo kako bubanj radi,inace sviram yamahu recordin,mikrofoni akg i shure,hvala unapred P.S.bas se dvoumim
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: mixer za osvuku

Post by Woody » January 26th, 2014, 2:48 am

01V je prilično odavno na tržištu i dobio je dva naslednika 01V96VCM i 01V96i, poslednji sa VCM efektima, USB konekcijom, novim preampima... Odlični mixeri, ali prevaziđeni, pogotovo po pitanju cene.

Pitanje je šta dobijaš, a šta gubiš prelaskom na digitaliju. Presonus i Behringer su pojeli konkurenciju sa performansama i cenom, ali razlika između bilo kog digitalnog i analognog mixera ostaje. Digitalija je neprikosnovena za kompleksnije sisteme zbog fleksibilnog rutinga, ugrađenih efekata, čuvanja preseta i scena... Analogija je i dalje najorganskiji kontakt sa kontrolom zvuka, sve vidiš odmah - sve možeš odmah. Svaki parametar (osim zavučenih fantom svičeva na nekim mixerima :ranting: ) ti je pod rukom i to daje osećaj sigurnosti, kontrole i brzine. Tojest, više od osećaja! Dosta digitalnih mixera (uključujući 01V) funkcioniše po principu lejera i multifunkcionalnih nobova i klizača, što nije problem kad se navikneš, ali znam da to i iskusne tonce dosta usporava! Za mnoge operacije (EQ, compr. slanje aux-a, efx idt.) je potrebno da pritisneš bar jedan ili dva tastera da bi uopšte došao do momenta da nešto koriguješ, a listanje stranica glavnih fejdera ume da bude sporo i u najmanju ruku nepredvidljivo kod nekih modela. Ljudi su btw, često kvarili mehanizme moto fejdera kad im ruke slučajno ostanu na njima u trenutku promene lejera ili stranice...

Raspisah se ja, a nisi napomenuo ni da li mixer uopšte koristi ceo bend ili samo ti za bubanj? U tom slučaju se ne bih zezao, mixer za bubanj treba da bude jednostavan, pouzdan i sa dobrim preampima i eq-om! Ako razmišljaš o apgrejdu u cenovnom rangu iznad 1k€, uzmi u obzir Midas U16 (~1400€), A&H GL2400-16 (~1500€), a jeftiniji Mackie 1604 VLZ3 (~700€) A&H ZED 16 (~500€) su isto jako dobri za te pare. Digitalija preko Presonusa SL16 mislim da nema smisla, osim ako ceo bend ne učestvuje (novčano i u smislu da imate tonca :) )

:chears:
The Sea, The Sea
ivanjelena
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 5
Joined: January 25th, 2014, 11:24 pm
Moj Bubanj: yamaha recordin
Moji bendovi: corona band

Re: mixer za osvuku

Post by ivanjelena » January 26th, 2014, 12:19 pm

mixer je potreban meni licno za bubanj,trenutno koristim mackie cfx12 i dbx266 gejt compresosr,ali sam probao yamahu pro mix znaci model i pre 01v mislim cak da je to prvi model,i imao sam neverovatno dobar ton,daleko bolji nego na mom trenutno mackie mikseru,inace za ceo bend se koristi A&H vizard3,ja ne idem direktno u taj mixer jer nema dovoljno kanala jer samo ja koristim 9 mikrofona a u bendu nas ima poprilicno(mala grupa gradjana) :D a i ne volim nikog da molim u toku svirke da mi nesto doda ili oduzme ako je potrebna neka korekcija jel ipak akustican je bubanj u putanju,P.S.razmisljao sam i o A&H vizard3 znaci da uzmem za sebe da bukvalno imamo 2 samo bi ovaj bio licno moj,drugar mi preporucuje samo njega za bubanj jer ga koristi i i prezadovoljan je,kaze malo tvrdji mixer ali izlazi pravi ton,menemjako plasi ta digitalija jer znam da je malo komplikovano raditi s njom ali me kopka to sto sam je probao i odusevljen sam bio sa saundom,i jos je u pitanju pro mix
ivanjelena
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 5
Joined: January 25th, 2014, 11:24 pm
Moj Bubanj: yamaha recordin
Moji bendovi: corona band

Re: mixer za osvuku

Post by ivanjelena » January 26th, 2014, 12:39 pm

samo da napomenem da sam ogranicen sa kesom znaci maximum 500e,jer i ovaj vizard na kom radi ceo bend nije nista skuplji ali nebitno je to,meni treba samo prolaz a sa svojim mixerom pravim odgovarajuci ton,mene mnogo buni to sto sam napravio nenormalno dobar ton sa pro mixom znaci mix koji je dosta star i mozda izbacen iz upotrebe a imao sam prilike da probam i druge dosta skuplje mixere,inace koristimo xa2 na 99% svirki,hvala na savetima i informacijama mnogo mi znace u smislu da vise prelomim :thumbsup:
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: mixer za osvuku

Post by Woody » January 26th, 2014, 3:42 pm

Moram te pitati još par stvari; da li si promix koristio sam ili ti je neko drugi nameštao ton i da li znaš da li su korišteni kompresori prilikom toga?

Postoji velika razlika između zvuka instrumenta sa čistim preampom mixera i zvuka sa kompresijom! Neko voli jedno, neko drugo, a lepo je imati obe opcije u jednom :) Stvar je samo u tome da dosta digitalnih mixera ima slabije preampe od analognih u istoj klasi (cenovno), ali imaju DSP koji to može da kompenzuje, samo što su tek skorije uspeli da pariraju analogiji po ukupnom saundu. Pričam o opremi za obične smrtnike, ne o monstrumima na koncertu Stinga i Madone. Promix je te '95 kada je izašao koštao oko 2000 funti, dakle treba ga porediti sa nečim u toj klasi jer, trenutno mnogo jeftiniji Studiolive sigurno zvuči jednako dobro ako ne i bolje, a mnogo je jednostavniji za korištenje.

Svodi se na to što ti sam treba da koristiš mixer i znaš šta očekuješ od njega. Ja u svom bendu radim ceo mix u 90% slučajeva i nemam petlje da pređem na digitaliju jer znam koliko bi me usporila i dekoncentrisala u toku svirke! Moj gig podrazumeva da u svakoj pesmi kontrolišem dva modula, mix celog benda, efekte na vokalima, sviram i pevam... još operacija bi zahtevalo da ugradim quad core ispod ćele, dakle slaba vajda :p Ako si zadovoljan zvukom, a možeš da se navikneš na drugačiju operativu (kapiram da nemaš mnogo intervanisanja u toku svirke), uzmi bilo koji digitalac koji ti odgovara!
The Sea, The Sea
somborjazz
Voljan da vežba
Voljan da vežba
Posts: 228
Joined: April 8th, 2008, 9:58 pm

Re: mixer za osvuku

Post by somborjazz » January 26th, 2014, 3:44 pm

ako ti ne trebaju efekti ZED18 ti se zamalo uklapa u budzet. Zedovi su pouzdani, imaju odlican head room, tj dinamiku. Inace, sumnjam da za 500eura mozes uzeti valjani digitalni mikser, nek me isprave kolege ako gresim...
Nego, sto toliko mikrofona, svirate iskljucivo po stadionima ? :thumbup:
ivanjelena
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 5
Joined: January 25th, 2014, 11:24 pm
Moj Bubanj: yamaha recordin
Moji bendovi: corona band

Re: mixer za osvuku

Post by ivanjelena » January 26th, 2014, 8:30 pm

hahaha ma ne nego mi je set malo poveci https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater treba ovo sve ozvuciti,da skratim pricu,sve mi odgovara kod ovog mackie koji sada koristim ali nogu ne mogu nikako da namestim kako mi odgovara dok sam na pro mixu dobio ono sto sam trazio a za male pare,e sad kontam da za 500e ne mogu da dobijem neki mixer ali za 350e sam dobio taj ton koji mi odgovara nego nisam imao isustva sa digitalijom pa me interesuju iskustva drugih,mislim nije sve u tonu bas bubnja...ako cu ja da imam probleme neke druge prirode
ivanjelena
Bubnjar Početnik
Bubnjar Početnik
Posts: 5
Joined: January 25th, 2014, 11:24 pm
Moj Bubanj: yamaha recordin
Moji bendovi: corona band

Re: mixer za osvuku

Post by ivanjelena » January 26th, 2014, 8:36 pm

nisam koristio sam,drugar ga ima pa me dugo ubedjivao da ga donese i da mi napravi ton i ja sam se odusevio a sto se tice compresora i gejtova znam da je rekao da je sve pogaseno i da je sve uradjeno bez kompresora i gejtova ako na to mislis,ja sad nisam ni gledao ali nema razloga da me laze
User avatar
Niki67
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 2910
Joined: September 15th, 2008, 10:51 pm
Moj Bubanj: Yamaha Recording Custom

Re: mixer za osvuku

Post by Niki67 » January 26th, 2014, 11:46 pm

Tema premestena u odgovarajuci podforum!
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: mixer za osvuku

Post by Woody » January 27th, 2014, 12:32 am

ivanjelena wrote:nisam koristio sam,drugar ga ima pa me dugo ubedjivao da ga donese i da mi napravi ton i ja sam se odusevio a sto se tice compresora i gejtova znam da je rekao da je sve pogaseno i da je sve uradjeno bez kompresora i gejtova ako na to mislis,ja sad nisam ni gledao ali nema razloga da me laze
Ništa, onda zamoli drugara da ti pozajmi mixer za par svirki pa vidi koliko ti paše! Naravno, pre toga vidi da te uputi u stvari koje treba da znaš, da ne bi prvi put sam sa mixerom zakukao za starim, a i da bi namestio ton kakav ti se svideo :thumbup:
The Sea, The Sea
User avatar
despic
Voljan da vežba
Voljan da vežba
Posts: 256
Joined: February 1st, 2011, 1:38 pm
Moj Bubanj: Alesis, roland, traps, pearl joey jordison
Moji bendovi: Electronics, White City

Re: mixer za osvuku

Post by despic » February 28th, 2014, 10:13 am

nisam citao sve...ali definitivno je presonus pobeda digitala mix sto se tice onog sta daje za te pare...
User avatar
Mladen Dimitrijević
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 477
Joined: April 7th, 2012, 3:16 am
Moj Bubanj: Mapex Voyager, Paiste 101, Audio Technica, Remo
Inspiracija: Vesko Rikov, Chris Coleman, Vukas, Suki Sulimanovic
Location: Srbija, Kragujevac
Contact:

Re: mixer za osvuku

Post by Mladen Dimitrijević » December 17th, 2014, 8:14 pm

Sto se mixeta tice nista se ne razumem, jel za bubanj treba snaga, suva mixeta/mixer, za live svirku, sta tacno?
Ajmo ladni sokoviii :D
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: mixer za osvuku

Post by Woody » December 17th, 2014, 10:04 pm

Mladen Dimitrijević wrote:Sto se mixeta tice nista se ne razumem, jel za bubanj treba snaga, suva mixeta/mixer, za live svirku, sta tacno?
Nisam čak ni siguran šta pitaš... :blink:

Hoćeš da kupiš mixetu? Imaš mixetu pa ne znaš da li možeš da ozvučiš bubanj? Imaš svirku pa te zanima da li ozvučenje u klubu ima uslova za ozvučavanje bubnja? Pitaš onako, a neko treba da napiše par stranica referata uopšte o ozvučavanju bubnja i opet da ne kaže ni stoti deo?
The Sea, The Sea
User avatar
Mladen Dimitrijević
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 477
Joined: April 7th, 2012, 3:16 am
Moj Bubanj: Mapex Voyager, Paiste 101, Audio Technica, Remo
Inspiracija: Vesko Rikov, Chris Coleman, Vukas, Suki Sulimanovic
Location: Srbija, Kragujevac
Contact:

Re: mixer za osvuku

Post by Mladen Dimitrijević » December 18th, 2014, 8:59 am

Woody wrote:
Mladen Dimitrijević wrote:Sto se mixeta tice nista se ne razumem, jel za bubanj treba snaga, suva mixeta/mixer, za live svirku, sta tacno?
Nisam čak ni siguran šta pitaš... :blink:

Hoćeš da kupiš mixetu? Imaš mixetu pa ne znaš da li možeš da ozvučiš bubanj? Imaš svirku pa te zanima da li ozvučenje u klubu ima uslova za ozvučavanje bubnja? Pitaš onako, a neko treba da napiše par stranica referata uopšte o ozvučavanju bubnja i opet da ne kaže ni stoti deo?
Gledaj, objasnicu kako najbolje mogu, treba uskoro kroz koji mesec da pazarim mikrofone AT dk5, i ne znam koji mixer, ili mixeta je potrebna za ozvucavanje bubnja...
Ajmo ladni sokoviii :D
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: mixer za osvuku

Post by Woody » December 18th, 2014, 3:37 pm

Pošto ćeš imati pet mikrofona (za početak, kasnije će doći tu i neki overhead), dovoljno je da uzmeš osmokanalnu mixetu (isto što i mixer ;)), ali takvu da ima bar osam ulaza za mikrofon. Obično takve mixete imaju još nekoliko linijskih kanala koji daju ukupni broj. Kakvu konkretno mixetu uzimaš zavisi još i od toga da li planiraš da se preko nje povezuje i ostatak benda (logično i praktičnije), što zahteva još kanala ili ćeš samo ti da je koristiš i dodaješ na neku postojeću. U drugom slučaju ti je dovoljna mixeta bez snage, čak i bez efekata, ali računaj da je zgodno imati efekte ako se desi da se još neko povezuje preko nje. Neki mixeri čak imaju ugrađen kompresor na prvih nekoliko kanala što je jako korisno za bubanj. Ako će to biti bendovski mixer, nije loše da ima i snagu da potera neke zvučnike koje, takođe, nije loše imati :bend:

Sve gorenavedeno, kao i kvalitet, će biti ograničeno budžetom. Više kanala+efekti+snaga=$$$ Računaj da će ti trebati i kablovi i poneki stalak, što utiče na konačnu sumu.

Nije mixeta sve što liči na istu, a imati mixer ili ozvučenje uopšte, znači da ćeš moći nekad i da ga iznajmiš/pozajmiš i nekom drugome. Ipak ima lepih i korisnih sprava za svačiji džep, evo nekih predloga od skupljih ka jeftinijim (cene novih):

Mackie Ppm 1012. Oko 900€, osam mikrofonskih kanala od ukupnih 12, snagaš 1600W, digitalni efekti, master ekvilajzer, kompresori na 6 kanala, 4 aux slanja...

Image

Soundcraft EFX 8. Oko 350€, osam mikrofonskih preampa od ukupno 12, Lexicon efekat, 2 aux slanja...

Image

Behringer Xenyx QX2222 USB. Oko 300€, osam mikrofonskih preampa od ukupnih 16, Klark Teknik efekat, kompresor na prvih 8 kanala, USB konekcija za stereo snimanje ili reprodukciju, 3 aux slanja...

Image
The Sea, The Sea
Post Reply