Mikrofoni

Elektronski bubnjevi, elektronika, ozvučavanje bubnjeva, mikrofoni...

Moderator: Supermoderatori

Post Reply
User avatar
filster
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 364
Joined: November 19th, 2009, 3:50 pm
Moj Bubanj: Basix Custom, Meinl HCS
Inspiracija: Dave Weckl, Srdjan Dunkic, Dragan Gaga Krstic, Amar Cesljar...
Location: Brus

Re: Mikrofoni

Post by filster » January 25th, 2012, 3:55 pm

Znaci, BETA je najbolja?
Imam dva pitanja jos. lol
1. Razlika izmedju SM57 i SM57 BETA? To me zanima. ;) I zanima me da li je lose ili dobro kad je SM57 Made in Mexico, jer sam video takav opis na oglasu.
2. Akg bubica za timpane, cini mi se da je oznaka C518. 120e kosta nova. A videh, ako je to ta, da Marko Kuzmanovic na koncertu ima iste na timpanima. A cuo sam da su jako zahvalne i prakticne izmedju ostalog, i da se bubica moze pogoditi palicom jedino ako si bas retard. :D
Who let the dogs out !?
User avatar
Niki67
Supermoderator
Supermoderator
Posts: 2910
Joined: September 15th, 2008, 10:51 pm
Moj Bubanj: Yamaha Recording Custom

Re: Mikrofoni

Post by Niki67 » January 25th, 2012, 4:34 pm

filster wrote:Znaci, BETA je najbolja?
Imam dva pitanja jos. lol
1. Razlika izmedju SM57 i SM57 BETA? To me zanima. ;) I zanima me da li je lose ili dobro kad je SM57 Made in Mexico, jer sam video takav opis na oglasu.
2. Akg bubica za timpane, cini mi se da je oznaka C518. 120e kosta nova. A videh, ako je to ta, da Marko Kuzmanovic na koncertu ima iste na timpanima. A cuo sam da su jako zahvalne i prakticne izmedju ostalog, i da se bubica moze pogoditi palicom jedino ako si bas retard. :D

Ne postoji SM57 BETA-postoji: Shure Beta 57A i Shure SM 57 (Dynamic)

Oba mikrofona su odlicna-koristio sam ih-ali mi se vise svidja stari SM 57
Beta 57A je takodje odlican ali mi radi malo vise pod EQ.

Moras da probas pa da izaberes-ukusi su razliciti.

Original SM 57 ima natpis Made in Mexico i to odavno-preseljena fabrika (jeftina radna snaga) samo se pazi kineskih kopija!!! lol

Probao sam mnogo serija kondezatorskih i dinamickih mikrofona-zato ti ne preporucujem AKG C518(jesu prakticni zbog velicine) -nije da to ne valja ali je recimo daleko od Sennheiser E904,Sennheiser E604,Shure Beta 56A...............

Samo Dynamic mikrofoni za zivu svirku-(moje iskustvo i moj ukus).



Beta 57A
Image


SM 57
Image
User avatar
wedran84
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 308
Joined: November 18th, 2008, 9:47 am
Moj Bubanj: Mapex Saturn, Sabian, Tama.Vater, Remo
Moji bendovi: THE STATIC, web: www.thestatic.net
Inspiracija: Adair, Harrison, Torpey, Greb,Wildoer,Lang, Mangini
Location: Kostolac,Serbia
Contact:

Re: Mikrofoni

Post by wedran84 » January 25th, 2012, 4:42 pm

svi shure su ti odavno mexico!sm 57 ti je mic koji ono radi sve radnje, za doboš je odličan isto tako i za timpane ili hi hat,javi ako ti šta treba od opreme
User avatar
filster
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 364
Joined: November 19th, 2009, 3:50 pm
Moj Bubanj: Basix Custom, Meinl HCS
Inspiracija: Dave Weckl, Srdjan Dunkic, Dragan Gaga Krstic, Amar Cesljar...
Location: Brus

Re: Mikrofoni

Post by filster » January 25th, 2012, 9:07 pm

U, kolege, veliko vam hvala!!! 'Davno mi neko nije nesto ovako dobro objasnio na forumu, da znate. ;)
Vazi, Wedrane, ako zatreba, javicu se. Hvala ti. Inace, tek sad sam se setio a i procitao da Wedran ima Saturna. lol Hah, dakle, covek ima bubanj, ima mikrofone, sta reci... :D Nek' te dugo sluzi sve, matori. ;)
Who let the dogs out !?
User avatar
wedran84
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 308
Joined: November 18th, 2008, 9:47 am
Moj Bubanj: Mapex Saturn, Sabian, Tama.Vater, Remo
Moji bendovi: THE STATIC, web: www.thestatic.net
Inspiracija: Adair, Harrison, Torpey, Greb,Wildoer,Lang, Mangini
Location: Kostolac,Serbia
Contact:

Re: Mikrofoni

Post by wedran84 » January 25th, 2012, 10:59 pm

Hvala najlepše! Uživaj!
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Mikrofoni

Post by RLRRLRLL » January 25th, 2012, 11:43 pm

Kolege, cime ozvuciti tarabuku???
Bitni su i basovi ali isto tako i visoki, pa sta bi hvatalo i niske i visoke dovoljno dobro? I koji polozaj mikrofona je odgovarajuci??
Art, action, reincarnation...
User avatar
filster
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 364
Joined: November 19th, 2009, 3:50 pm
Moj Bubanj: Basix Custom, Meinl HCS
Inspiracija: Dave Weckl, Srdjan Dunkic, Dragan Gaga Krstic, Amar Cesljar...
Location: Brus

Re: Mikrofoni

Post by filster » January 26th, 2012, 1:08 am

I mene zanima odgovor na isto pitanje, brate. ;)
Ja iskreno ne znam, mozda bi AKG c1000 mogo, tj. neki kondezatorski mikrofon, ali sad cemo da vidimo sta kazu kolege. ;)
Who let the dogs out !?
somborjazz
Voljan da vežba
Voljan da vežba
Posts: 228
Joined: April 8th, 2008, 9:58 pm

Re: Mikrofoni

Post by somborjazz » January 26th, 2012, 1:45 am

Nije ta omaza toliko bitna u ovom slucaju, mala je razlika, u tom pogledu izmedju AKG d112 i Shure beta 52 a. Zvucno, i cenovno se razlikuju, razlicit su tip mikrofona, AKG vise hvata zvuk od nazad nego sto to Shure radi, pa i od toga zavisi kakav zvuk zelis da dobijes, tj hoces li vise zvuk plastike ili pak rezonance bas bubnja, tj hoces li ga vise gurati u unutrasnjost bubnja, ili pak napolje. Ako imas priliku da ih probas, uradi to, mada neces ni sa jednim od njih pogresiti. Sto se tice dobosa, sa Shure SM 57 nema greske, u nasim skromni finansijskim uslovima on je best buy u svakom slucaju. I na tomovima je odlican, mada su oni najmanje problematicni uopste, najlakse ih je razglasom obojiti da zvuce dobro, za razliku od basa, dobosa i narocito overhead mikrofona. U zavisnosti od muzike koja se svira, i samog prostora, cesto dobri overi resavaju i ozvucavanje tomova, a dobije se lep, prirodan zvuk. Ako takav izlazi iz bubnja, jelte ;)
Po tom pitanju, mislim da je dobar bubanj bitniji od dobrih mikrofona, ako takav izbor mora da se pravi. Svi mi vecinom sviramo po malim klubovima, pa je direktan zvuk bubnja najizrazeniji.
Da sumiram,
Akg d112 ili Shure Beta 52 A za bas, Shure SM 57 za dobos i par dobrih overa (cesto je i jedan dovoljan, recimo AKG C1000S) npr, Oktava ili AKG Elite, ili neke dobre Shure ( sa njima nemam iskustva, ali sa jacim serijama nema greske) i miran si.
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Mikrofoni

Post by Woody » January 26th, 2012, 2:37 am

RLRRLRLL wrote:Kolege, cime ozvuciti tarabuku???
Bitni su i basovi ali isto tako i visoki, pa sta bi hvatalo i niske i visoke dovoljno dobro? I koji polozaj mikrofona je odgovarajuci??
Kondenzatorski mikrofon bi bio dobar izbor. Oni imaju širok opseg frekvencija koje hvataju i najbolje je naći neki koji ima što ravniji taj frekventni odziv. Umesto AKG C1000, pre bih išao na varijantu Rode NT5, sE1a i sl. To nisu skupi majkovi, a lepo rade i lajv i studio. Pozicija zavisi od položaja tarabuke. Ako je sviraš "u krilu" najbolje je da mic gleda u membranu pod uglom od 45° ka tebi, a ako je sviraš pod rukom probaj sa mic-om ka rupi, dakle tebi iza leđa. Što je mikrofon bliži to su izraženiji basovi, samo ne treba preterivati pogotovo ako glasno sviraš! Naravno, dinamički isto dolaze u obzir i za njih važi sve gorenavedeno, poenta je što oni većinom nemaju takve karakteristike. Neki koji bi bili kandidati su, Beyerdynamic M201 (oko 200€), Shure SM7 (oko 350€) ili Electro Voice RE20 (oko 450€), gde je M201 favorit jer je uglavnom namenjen bubnjevima i perkusijama, a nije preskup. Hope I was helpful :cvike:
The Sea, The Sea
User avatar
wedran84
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 308
Joined: November 18th, 2008, 9:47 am
Moj Bubanj: Mapex Saturn, Sabian, Tama.Vater, Remo
Moji bendovi: THE STATIC, web: www.thestatic.net
Inspiracija: Adair, Harrison, Torpey, Greb,Wildoer,Lang, Mangini
Location: Kostolac,Serbia
Contact:

Re: Mikrofoni

Post by wedran84 » January 26th, 2012, 11:42 am

sm 57 !!!
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Mikrofoni

Post by Woody » January 26th, 2012, 1:40 pm

wedran84 wrote:sm 57 !!!
Nije najsrećnija opcija. Probao sam u studiju i njega i još par standardnih bubnjarskih mikrofona (e604, MD421) na raznim udaraljkama. Upotrebljiv zvuk sam dobio tek posle dosta intervencija na EQ i kompresoru. Uvek je nekako previše suv i izolovan zvuk, nije prenesena kompleksnost udaraljki. Kao kad snimiš bubanj bez overhead-a, punch je tu, ali nigde boje... Za live, tu i tamo. Opet, što bi se cimao da izvučeš osrednji zvuk sa Shure-om kad sa nekim od gorepomenutih možeš da imaš odličan bez muke?
The Sea, The Sea
User avatar
wedran84
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 308
Joined: November 18th, 2008, 9:47 am
Moj Bubanj: Mapex Saturn, Sabian, Tama.Vater, Remo
Moji bendovi: THE STATIC, web: www.thestatic.net
Inspiracija: Adair, Harrison, Torpey, Greb,Wildoer,Lang, Mangini
Location: Kostolac,Serbia
Contact:

Re: Mikrofoni

Post by wedran84 » January 26th, 2012, 4:21 pm

Uopšte nisu srednji,meni su kul!Evo i cajon sam sa time ozvučavao i skroz je dobro!Ne znam sa čime si sve imao iskustva ali ja se bavim produkcijom dosta dugo tako da znam šta mi paše!Ja izvlačim inače sound bez muke!
User avatar
wedran84
Redovno vežba
Redovno vežba
Posts: 308
Joined: November 18th, 2008, 9:47 am
Moj Bubanj: Mapex Saturn, Sabian, Tama.Vater, Remo
Moji bendovi: THE STATIC, web: www.thestatic.net
Inspiracija: Adair, Harrison, Torpey, Greb,Wildoer,Lang, Mangini
Location: Kostolac,Serbia
Contact:

Re: Mikrofoni

Post by wedran84 » January 26th, 2012, 4:29 pm

Jedini koji mi se više sviđa od sm 57 na udaraljkama u malim prostorima je Audix F 90!
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Mikrofoni

Post by RLRRLRLL » January 26th, 2012, 8:32 pm

Audix F 90
Ovako nesto sam i mislio da radi posao tj neka bubica mikrofon. Koja je cena njega?
Art, action, reincarnation...
User avatar
RLRRLRLL
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 693
Joined: July 24th, 2010, 5:21 pm
Inspiracija: muzika...
Location: Vrsac/Zemun

Re: Mikrofoni

Post by RLRRLRLL » January 26th, 2012, 8:40 pm

Ja sam probao u studiju da ozvucim tarabuku sa sm57 i nisam nikako uspeo.
Pokusao sam i od gore i od dole i razni uglovi...
Kada mikrofon stavim dole kako bih pokupio basove onda dobijem nenormalno brundanje...
Odozgo nemam basova. Yamaha pover mixer EMX 5000 trosistemski zvucnici... Ne razumem kako da resim problem.
Kuci imam Behringer 1204 suv mikser. Ubodem sluske u nju i Shure PG48, postavim tarabuku na stalak, mikrofon prosto stavim u rupu na dnu tarabuke, low stavim na 12 sati, mid i hi na 3 sata i imam i basove i visoke kako treba a pritom nista ne brunda....
Imate ki neki komentar na ovo?
Nisam probao sa PG48 da ozvucim u studiju mozda bi bilo isto kao i sa Sm57... Ima li prostorija veze sa tim?
Art, action, reincarnation...
Post Reply