Kako utisati bubanj?

Palice, opne, metlice...

Moderator: Supermoderatori

Post Reply
kiki_su
Dobošar
Dobošar
Posts: 124
Joined: December 3rd, 2008, 6:22 pm
Inspiracija: Witchhunter(RIP), Ventor,Lombardo, Kollias,Laureano, Terrana,Gadd

Kako utisati bubanj?

Post by kiki_su » December 18th, 2015, 1:22 pm

Trebalo bi mi nekoliko saveta vezano za utisavanje bubnja. Utisao bih akustucni set, stim da Bas bubanj ne bih koristio, imam onaj gibraltar practice pad. Okrenuo bih Bas bubanj za 180 stepeni cisto da mi drzi tomove.

e sad, plan je da popunim tomove i dobos sa necim (sundjer ili neka odeca) i stavio bih josh nesto na opne. E sad, ima u Mitrosu Vic Firth Mute, koji nisu bas jeftini, od nekih 900din pa na gore, za HH npr kosta 1500 din. Da li imate neku ideju sta bih mogao da kupim (i gde) i da sam isecem na odgovarajuce mere, sigurno ce me izaci jefitnije, e sad ne znam da li ce biti slican stepen prigusenja. Da li neku gumu ili bolje nesto drugo.

Ima i onih Remo Silent Stroke opni i nisu puno skuplje od onih Vic Firth Mute kako vidim, e sad ne znam gde gde bih najlakse mogao da ih nabavim. Za sada nisam nesto puno pretrazivao o tome, ali deluje kao dobra opcija.

Josh jedan info, treba mi za kucu u kojoj cu biti sam, zidovi su debeli (od valjka). Imam jedan zajednicki zid sa komsinicom koja je stara zena i verujem da ne cuje dobro i ne bih u toj prostoriji peglao koja ima zajenidcki zid.

hvala unapred :chears:
CHAOS PANZERBLAST!!
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Kako utisati bubanj?

Post by downbeat » December 18th, 2015, 2:20 pm

Image

Ja imam nešto tako, samo što nije vic firth, ali sigurno je to to.
Doduše, koristim te fore samo za činele. imam i za jedan tom i 14" ftom. Za kick nemam. za to koristim isti taj p.pad. gibraltar. i imam klasični p.pad od vic firth, kao snare.

Gledaj, šta god da uradiš, to će da se čuje. tj. da tutnji. Van kuće vjerovatno neće, ali u kući hoće. i ako budeš koristio duplu pedalu (a vjerujem da hoćeš) to tutnji kao ludo.
Ali, u svakom slučaju bolje išta nego ništa.
Ja sam u stanu i komšije su se žalile. Ti si u kući, tako da kontam da to neće biti problema.
Ja npr nikad nisam mogao sa tim da kao sviram, već mi je samo služilo za vježbanje npr.paradidlova itd.
Neko možda može, ja nisam mogao. Ali u svakom slučaju, treba te stvari imati.

Najbolja fora koju sam ja probao su one mesh opne. koštaju, ali rade posao vrhunski. Definitivno, najbolji osjećaj.
kiki_su
Dobošar
Dobošar
Posts: 124
Joined: December 3rd, 2008, 6:22 pm
Inspiracija: Witchhunter(RIP), Ventor,Lombardo, Kollias,Laureano, Terrana,Gadd

Re: Kako utisati bubanj?

Post by kiki_su » December 18th, 2015, 2:35 pm

Da, znam da ce da se cuje, u kuci nece biti problem, posto cu biti sam e sad malo me cima zbog komsinice, ali kazem debeli su zidovi i stara je zena, kontam da bas slabo cuje.
Tako i pravim plan da Bas od akustucnog seta necu koristii, jer znam da je on najveci problem. Dupla ce se peglati naravno :bend:
Pa to, u stanu je problem, jer se sve bas cuje, ziveo sam 18 god u stanu, nemam zelju vishe nikad da se vracam...

Imash neki predlog mozda od cega bih mogao napraviti, makar privremeno, tako neke VIc Firth padove za utisavanje? i Gde nabaviti to

Koje si Mesh opne probao?
Za sada necu moci uzeti te Mesh opne, nisam pri kinti, ali ako rade posao, ciljacu da uzmem to sto pre
CHAOS PANZERBLAST!!
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Kako utisati bubanj?

Post by downbeat » December 18th, 2015, 3:32 pm

Ne znam kakav je to materijal. nešto kao spužvasta guma, da tako kažem.

Ja sam sebi to pravio ovog materijala:
[img]http://www.okov.me/img/products/79601[1].jpg[/img]

ne znam kako se zove, moji su to držali u kupatilu, kao neke prostirke. Znam da ima kod Kineza :D ..valjda ćeš skapirati na šta mislim.
..odlično mi je radilo između 2 činele od hihata.. i generalno na činelama.
premekano je da se stavi na tomove. tj. prefleksibilno. prebaci majicu preko tomova ili peškir.
kiki_su
Dobošar
Dobošar
Posts: 124
Joined: December 3rd, 2008, 6:22 pm
Inspiracija: Witchhunter(RIP), Ventor,Lombardo, Kollias,Laureano, Terrana,Gadd

Re: Kako utisati bubanj?

Post by kiki_su » December 18th, 2015, 6:00 pm

ahahaha, znam sta je ovo, imamo i mi to u kupatilu.

hvala na savetima, dao si mi dobre ideje :chears:
CHAOS PANZERBLAST!!
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Kako utisati bubanj?

Post by downbeat » December 18th, 2015, 7:15 pm

:D ajd super. skapir'o si šta je. Pokušao sam da nađem kako se zove, ali niko nema pojma.
Meni je radilo posao. Doduše, bolje su ove "originalne" fore, ali i to će da posluži.
Flavije
Dobošar
Dobošar
Posts: 35
Joined: February 8th, 2015, 8:19 pm
Moj Bubanj: Roland TD-4 KP

Re: Kako utisati bubanj?

Post by Flavije » December 18th, 2015, 10:48 pm

Evo da pokusam ja sa nekom idejom iz licnog iskustva od ranije.

Obzirom da su mrezaste opne brendiranih proizvodjaca poprilicno skupe mozes pokusati da ih sam napravis. Nece izgledati kao fabricke, naravno nece ni trajati kao fabricke, nece biti ni tog kvaliteta u smislu osecaja pri sviranju ali ce biti puno, puno jeftinije i sasvim prihvatljive za vezbanje. Za takav poduhvat ce ti trebati nekoliko stvari:
Stare bubnjarske opne ako ih imas sa kojih skalperom odstranis staru plastiku tako da ti ostanu samo alumunijumski ramovi u koje je bila montirana opna. Bitno je da se pazljivo skalperom odstrani sve od plastike do golog metala. Ako nemas stare opne u promerima za tvoju drvenariju, mogu ti posluziti i bakarne cevi od 1/4 cola koje imas da kupis u boljim gvozdjarama ili prodavnicama materijala za klima uredjaje. Bararne cevi ces oblikovati na svojoj drvenariji formirajuci obruc od bakarne cevi koja se lako montira i krajeve ces slepiti prema uputstvu na ovom linku:

http://edrums.info/diy-window-screen-mesh-drum-heads/

ako ti treba pojasnjenje kako da odradis ovo od bakarne cevi samo reci, objasnicu

Pored toga treba ti prozorska mrezica za komarce od fiberglasa (to je ona malo kvalitetnija predena odnosno tkana od fiberglas konca a ne ona livena od neke mekane gumi- plastike) Poznas je po tome da su vlakna tkana, odnosno da su vlakna prepletena jedna preko drugih naizmenicno a ne da je livena samo da izgleda kao mreza a da su u stvari sva vlakna u istoj ravni. Ako nemas to da nadjes po radnjama ili pijacama, mogu posluziti i oni jaki najlon dzakovi koje uglavnom koriste za iznosenje suta kod nekih gradjevinskih radova.
Bilo da koristis mrezicu za komarce ili dzakove za sut, moraces da upotrebis dva do tri sloja tog materijala i to tako da pravac tkanja jednog sloja okreces dijagonalno (ukoso) u odnosu na prethodni sloj tako da ti se vlakna mrezice ne prostiru uvek u istim smerovima pod pravim uglom, nego da kad preklopis sloj preko sloja pravac prostiranja vlakana dodje u obliku zvezdice ili ukoso po dijagonali. To je da bi to platno ravnomernije podnosilo udrace palice (silu) i da se ne bi pocepalo zbog udaranja pod uglom. Sto sitnija vlakna i okca na mrezici i na dzakovima to bolje (ne valja da budu suvise krupna vlakna i retka mrezica ako je moguce) posto ti dzakovi nisu skupi, moras malo da eksperimentises dok ne nadjes najbolje koji ti odgovaraju. Posto su ti dzakovi relativno uski, moraces da ih rasparas sa jedne strane ili jednostavno preseces uzduz jednu stranu dzaka kako bi dobio vecu povrsinu platna za recimo bas bubanj. Ostatak price kako to da zasijes (prosijes u krug sa unutrasnje strane pomocu obruca od tvog bubnja i jorgandzijskom iglom (koju imas da kupis u radnjama koje prodaju tapacirunge za namestaj i koristis naravno neki jak najlon konac (iz istih radnji), Sve to kako se radi mozes takodje videti na linku koji sam gore naveo.

Kad se izvestis u pravljenju videces i sam ces biti iznenadjen rezultatom. Ako ti najlon konac bude neke drecave boje kasnije po prosivanju mozes ga obojiti markerom da ne dreci od mrezice. Ja sam svojevremeno na OTC na NBGD uspevao da nadjem tezgu na kojoj je bila da se kupi sitna fiberglas mrezica za komarce crne ili sive boje na metar, a jorgandzijsku iglu i najlon konac za namestaj sam kupovao u prodavnici Derma u Kralja Petra na Dorcolu. Bakarne cevi sam nabavljao u Jeep Commerce u Karadjordjevoj 63.
Pogledaj link sa detaljnim opisom, a i na youtube-u potrazi u temu: DIY drum mesh head, i izaci ce ti gomila tutorijala kako to da sam napravis mrezaste opne od prirucnih materijala.
Kad se malo izvestis bice ko fabricke. Ne bas tako trajne i tihe ali dovoljno da utisas bubnjeve za 95%.
Sto se cinela tice, u prodavnicama materijala za centralno grejanje ima da se kupi izolaciona folija koja je sa jedne strane u boji aluminijuma a sa druge strane je sundjerasta bela guma debljine jedno 4-5 mm (prodaje se sa rolne na metar. Sa time se oblazu cevi za centralno grejanje da ne bi gubile toplotu. Ti tu izolaciju mozes iskrojiti po zelji i time prekrijes cinele poput tih fabrickih dzidzabidza i dobices slican efekat. U tu svrhu ti mogu posluziti i podnozja za kompjuterskog misa koja sa donje strane imaju onu sundjer gumu.

Nadam se da ce ove ideje i linkovi koje sam dao biti od pomoci. Javi kako je proslo ako budes pravio..
Pozz od cika Ace.....
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Kako utisati bubanj?

Post by downbeat » December 18th, 2015, 11:59 pm

Odlično :-)
kiki_su
Dobošar
Dobošar
Posts: 124
Joined: December 3rd, 2008, 6:22 pm
Inspiracija: Witchhunter(RIP), Ventor,Lombardo, Kollias,Laureano, Terrana,Gadd

Re: Kako utisati bubanj?

Post by kiki_su » January 20th, 2016, 1:44 pm

Uh Aco, ekstra post hvala puno. nikako ne stojim sada sa vremenom ali dao si bas dobre ideje i lepo objasnio, pa kad se nadje vremena kontam da cu probati

hvala :chears:


naleteo sam na ovo juche bas, deluje ekstra, verovatno cu kupiti uskoro da probam
CHAOS PANZERBLAST!!
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Kako utisati bubanj?

Post by Woody » February 19th, 2016, 3:30 pm

Nove fore

The Sea, The Sea
User avatar
Shix_
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 828
Joined: April 15th, 2011, 10:15 pm
Moj Bubanj: Yamaha stage custom, Gibraltar, Sabian (HHX,Vault)
Moji bendovi: Rikverc Svetlosti, Drob, Milan Petkovic trio
Inspiracija: Jeff Tain Watts,Dave Weckl,Jojo Mayer,Jack DeJohnette
Location: Aleksinac

Re: Kako utisati bubanj?

Post by Shix_ » February 26th, 2016, 10:32 pm

Nista licno ali mislim, ima jos jedna fora da se utisa bubanj, kao i cinele. Ne sviras ga i eto.
User avatar
Mare
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 764
Joined: January 13th, 2008, 10:51 am
Location: Austrija
Contact:

Re: Kako utisati bubanj?

Post by Mare » February 28th, 2016, 8:09 am

Woody wrote:Nove fore


Ista fora kao i kod Gen16
Ja nisam bubnjar, ja sam činelista
Dok ne probam lava, za mene je svinja kralj životinja
Svi instrumenti imaju dušu, samo bubanj ima muda
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Kako utisati bubanj?

Post by Woody » February 28th, 2016, 11:48 am

Da, ali mi se čini da nije isti materijal.
The Sea, The Sea
Post Reply