Obručevi, triple flange, die-cast, S Hoop, šta, kako, gde :)

Palice, opne, metlice...

Moderator: Supermoderatori

User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Obručevi, triple flange, die-cast, S Hoop, šta, kako, gde :)

Post by Woody » September 9th, 2014, 1:25 pm

Ako se ne varam, još ne videh temu o obručevima pa reko' da započnem. Ako grešim, prebacujte!

Za one koje zanima, obručevi na bubnjevima su najčešće triple flanged (triput savijeni), die-cast (liveni), S-Hoop ili sonic saver (neka među-varijanta) i drveni (ima varijacija na temu, čak i spoj drvo-metal). Svaki ima različit uticaj na zvuk i osećaj pri sviranju. Fleksibilnost materijala određuje štim koji se postiže i ugibanje pri udarcu, a masa utiče na rezonanciju samog bubnja. Sa fleksibilnijim materijalom štim bubnja ima više overtonova jer tenzija samog obruča nije ravnomerno raspoređena. Masa obruča je dodata na masu tela bubnja i direktno utiče na sustejn, veća masa-manje sustejna.

Triple flanged su obručevi od savijanog lima debljine 1.6mm ili 2.3mm. Lim je lak i fleksibilan i daje otvoren ton sa dosta sustejna i overtonova. Varijanta 2.3mm je postala standard zbog veće izdržljivosti i boljeg fokusa zvuka.

Image

Die-cast su liveni obruči koji su mnogo krući od prethodnih i imaju veću masu. Proizvode zvuk sa manje overtonova (ravnomernije raspoređena tenzija između čivija), jakim atakom i manje sustejna. Na dobošu, ovakav obruč daje jake rim-šotove.

Image

S-Hoop, Sonc saver ili True hoops. Obručevi od lima pravljeni da premoste razlike između prethodne dve vrste. Imaju donji deo sličan triple-flanged obručevima, ali je gornja ivica savijena na unutra ili sama preko sebe što povećava krutost, ali i dalje ostaje lakoća samog materijala. Štim, atak i osećaj pri sviranju su slični livenim, ali je sustejn produžen, a smanjeno je habanje palica.

Image

Postoji još varijacija kao što su double flanged, fat tone hoops itd. ali su mnogo ređe i specifične za pojedine brendove.

Drveni obručevi su najfleksibilniji i daju najotvoreniji ton sa dosta toplijim karakterom. Mana im je osetljivost na udarce i krivljenje pa se zato nekad kombinuju sa metalnim ojačanjima.

Image

Image

Naravno, od bubnja i bubnjara zavisi koliko će ove razlike doći do izražaja. Vrsta drveta, bearing edge, palice, stil sviranja... Svašta još utiče na to kako se koji obruč ponaša u kojoj situaciji. Podelite svoja iskustva da bi smo lakše izabrali ono što nam odgovara!
:chears:
Last edited by Woody on October 25th, 2014, 4:14 am, edited 2 times in total.
The Sea, The Sea
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Obručevi, triple flange, die-cast, S Hoop, šta, kako, gd

Post by downbeat » September 9th, 2014, 6:09 pm

Odlična tema.
Primjetio sam da dosta bubnjara zapostavlja tu temu tj. ne obraćaju mnogo pažnje na sami obruč iako on na kraju mnogo utiče na sam karakter doboša/bubnja. Takođe, primjetio sam da dosta, pogotovo mlađih bubnjara, kada pokušavaju "iskopirati" određeni zvuk doboša (koliko je to uopšte i moguće), uvijek dođu do momenta: ali nešto fali. Mislim da je u dosta slučajeva obruč ta kašičica vegete koja nedostaje.
Ja sam isprobao sve tri vrste gore nevadenih metalnih obručeva.. i zaista svaki daje određeni karakter koji mi se dopada. Definitivno od tih otvorenijih obručeva, s-hoop je zakon + što palica traje najduže. Liveni su smrt za palice (pogotovo ako je neka energičnija svirka (do sada su mi se najbolje pokazale wincent palice), ali jako karakteran obruč. Odmah znaš da je on u pitanju. Volio bih probati t.flange ali one malo deblje. Mislim da su 3 mm. Isto bih volio probati gore navedene varijante obručeva ali od nekog drugog materijala. U skorije vrijeme očekujem da mi stigne s-hoop za snare, odlučio sam se da ga pazarim, stvarno je odličan obruč. Samo top. Donji i ne utiče nešto mnogo na sam zvuk tako da mi je dole uvijek fiksno tf.
Sviđa mi se to, kada zamjenim obruč, koliko doboš promjeni karakter. To je to, ali opet ima razlike. Tako da po raspoloženju ja to mijenjam :)
Definitivno u skorije vrijeme planiram jedan par drvenih da nabavim. Malo istražujem, čitam, pitam.. Skoro sam probao jedan snare sa tim obručevima i vrhunski.. mnogo mi se dopalo. Naravno, to nije za neko veliko dekanje ali ovi su djelovali baš baš da su dobri. Ako neko ima nekakav savjet vezano za drvene obručeve, kakve i gdje mogu da ih nabavim, neka javi. Mislim, ima njih naći, ali ne bih baš svašta.

jako dobar video na zadatu temu.

User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Obručevi, triple flange, die-cast, S Hoop, šta, kako, gd

Post by Woody » September 10th, 2014, 10:38 pm

Odličan video, hvala! Ja sam u principu probao sve vrste obručeva, ali nikad nisam pravio uporedne testove na istom bubnju, a baš me zanima kako se koji ponaša na ovom ili onom drvetu ili metalu... Liveni zaista jedu palice, ali imaju "crack" za medalju. Nisam fan istih na tomovima, jer volim kad drvo peva i ima dosta overtonova. Uskoro ću da probam Sonic Saver ili slične obručeve na saturnovom dobošu (fabrički power hoops 2.3mm), nekako mi se čini da mi fali ataka i da će obruč da presudi, jer sam probao raznorazne plastike i nisam dobio panč a da ne izgubim kompleksnost zvuka. Kad probam javljam utiske, a možda bude i neki video :)
The Sea, The Sea
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Obručevi, triple flange, die-cast, S Hoop, šta, kako, gd

Post by downbeat » September 10th, 2014, 10:46 pm

Jeste, baš odličan video.. 'talijan se potrudio. :)
slažem se vezano za livene.. crack baš ubija.
..da, plastika nekad nije ono što nam nedostaje ta to bude TO, nego baš obruč.
Eto, ja sam radio par usporedbi na istom dobošu i kao što sam rekao u prethodnom postu, mnogo interesantno koliko se promjeni karakter instrumenta samom promjenom obruča.. kao što se da i primjetiti na gorepomenutom videu. :)
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Obručevi, triple flange, die-cast, S Hoop, šta, kako, gd

Post by Woody » September 11th, 2014, 4:20 am

downbeat wrote:U skorije vrijeme očekujem da mi stigne s-hoop za snare, odlučio sam se da ga pazarim, stvarno je odličan obruč.
Gde si ga pazario? Ja imam opciju Sonic Saver-a, slične specifikacije, osim tog gornjeg pregiba koji je na s-hoopu širi i kapiram da doprinosi rigidnosti obruča. Takođe sam zapeo da uzmem crni obruč, ne bih da narušavam izgled ako ne moram :cvike:
The Sea, The Sea
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Obručevi, triple flange, die-cast, S Hoop, šta, kako, gd

Post by downbeat » September 11th, 2014, 9:19 am

Thomann.. imam par drugara u Beču koji često dolaze u BL (kući :) ). Znači, naručim na njihovu aTresu.. 7.50eura je dostava i to je to.
Ima dostava i za BiH.. ali je 40 eura.. :D
Mislim da ima čak i crna varijanta.. čekiraj.
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Obručevi, triple flange, die-cast, S Hoop, šta, kako, gd

Post by Woody » September 11th, 2014, 11:31 am

The Sea, The Sea
User avatar
Woody
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 1412
Joined: October 14th, 2010, 1:07 pm
Moj Bubanj: Mapex, Pearl, Ludwig, Paiste, Anatolian, Roland
Moji bendovi: Dancing Waves, freelance
Inspiracija: Bonham, McBrain, Kache, Bordin, Collins, Copeland, Garo...
Location: Beograd, highseas

Re: Obručevi, triple flange, die-cast, S Hoop, šta, kako, gd

Post by Woody » October 25th, 2014, 4:28 am

Uzeh nedavno jedan lep perlov doboš (hvala kolegi iz Sarajeva, ovde pod imenom Rambo), i dobijem na njemu gornji s-hoop! Kakav saund! Inače on fabrički ide sa livenim, koji je i ostao sa donje strane, a sada u ovoj mešanoj varijanti obruča radi odlično.

Uzmem, prebacim ga na saturna (šrafovi nisu kompatibilni pa je bilo drndanja, jbg), voila! Isti karakter, mnogo jači crack! Maltene potpuno drugačiji dinamički opseg, a boja ostaje ista. Jako sam zadovoljan i definitivno planiram da naručim jedan crni da legne k'o budali šamar... bukvalno, doboš počne da šamara lol
The Sea, The Sea
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Obručevi, triple flange, die-cast, S Hoop, šta, kako, gd

Post by downbeat » October 25th, 2014, 9:18 am

Odličan je s hoop.. odličan.
User avatar
Mare
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 764
Joined: January 13th, 2008, 10:51 am
Location: Austrija
Contact:

Re: Obručevi, triple flange, die-cast, S Hoop, šta, kako, gd

Post by Mare » October 25th, 2014, 3:09 pm

Ja sam na drvenariji već nekoliko godina i zvuk koji tražim pronašao sam na njima. Zapravo, pisao sam već o tome ali evo još jednom. Drveni obruči daju mnooogo topline u zvuku i pošto lično sviram jako nizak štim, drven obruč na dvoslojnoj plastici mi je prava kombinacija. Kada probam da to isto uradim sa metalnim (bilo koja varijanta obruča) imam utisak da mi se timpani umutave dok sa drvenim prosto pevaju u niskom štimu. Nadam se da sam vam bar malo dočarao ono što ja čujem...
Ovo što sam napisao odnosi se samo na timpane, doboš je skroz druga priča.
Samo još da ne zaboravim da pohvalim temu i da dodam da sam probao i alumunijumske (ili je neka aluminijumska legura bila u pitanju, ne sećam se) obruče ali iskreno, nisam nešto bio oduševljen istima. Takođe postoje i obruči single flanged (uglavnom sam ih viđao na dobošima ali ima ih u svim veličinama) i imaju isto karakterističan zvuk.
Ja nisam bubnjar, ja sam činelista
Dok ne probam lava, za mene je svinja kralj životinja
Svi instrumenti imaju dušu, samo bubanj ima muda
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Obručevi, triple flange, die-cast, S Hoop, šta, kako, gd

Post by downbeat » October 25th, 2014, 6:29 pm

Hvala ti za info, vezano za drvene hoopove.. ja sam se nešto zagriao za iste.. Pogotovo na snare. Naravno, neću metal sa njima da gazim. :) (pošto, pretpostavljam da bi me to pitao :D ) ..mada, vidio sam par bubnjara da opušteno gaze po istim, bez milosti.
User avatar
Mare
Bubnjar!
Bubnjar!
Posts: 764
Joined: January 13th, 2008, 10:51 am
Location: Austrija
Contact:

Re: Obručevi, triple flange, die-cast, S Hoop, šta, kako, gd

Post by Mare » September 1st, 2015, 8:32 pm

Ja nisam bubnjar, ja sam činelista
Dok ne probam lava, za mene je svinja kralj životinja
Svi instrumenti imaju dušu, samo bubanj ima muda
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Obručevi, triple flange, die-cast, S Hoop, šta, kako, gd

Post by downbeat » September 2nd, 2015, 11:47 am

S-hoop je odličan, ali odličan!
User avatar
oriollo
Dobošar
Dobošar
Posts: 100
Joined: October 1st, 2014, 11:30 pm
Moj Bubanj: oriollo
Contact:

Re: Obručevi, triple flange, die-cast, S Hoop, šta, kako, gd

Post by oriollo » September 2nd, 2015, 4:54 pm

Zbog lose snabdevenosti trzista ovde (mada, ne samo zbog toga), trenutno radimo na resenju sopstvenih obruca.
Tako da mi je ova tema veoma zanimljiva.
Nekoliko opcija je u igri, i nije iskljuceno da ce biti vise verzija obruca ...
Metal snare drums - oriollo.com
User avatar
downbeat
Virtuoz!
Virtuoz!
Posts: 2181
Joined: March 1st, 2008, 1:26 pm
Moj Bubanj: Manic Drum, Istanbul Cymbals
Location: Banja Luka

Re: Obručevi, triple flange, die-cast, S Hoop, šta, kako, gd

Post by downbeat » September 2nd, 2015, 7:33 pm

E super.. baš sam htio da te pitam imate li u planu raditi i obručeve.
Post Reply